Samotne macierzyństwo

Samotne macierzyństwo , Przyczyn samotnego macierzyństwa może być wiele, niektóre kobiety staja się samotne wbrew własnej woli, inne z wyboru lub konieczności.

HomeAktualnościFelietonySamotne macierzyństwo

Samotne macierzyństwo

Przyczyn samotnego macierzyństwa może być wiele, niektóre kobiety staja się „samotne” wbrew własnej woli, inne z wyboru lub konieczności.

Rozwód, separację, śmierć współmałżonka, urodzenia pozamałżeńskie lub czasowa nieobecność jednego z rodziców, to podstawowe czynniki wpływające na powstawanie tzw. rodzin niepełnych. W Polsce, w  rodzinach niepełnych wychowuje się  około 2 mln dzieci, z czego  ponad 1 mln  wychowywanych jest przez samotne matki.

Samotne macierzyństwo wywiera duży wpływ na dziecko i prowadzi niekiedy, do różnorodnych trudności emocjonalnych i wychowawczych. Kiedy jest dwoje rodziców trudy wychowania rozkładają się na dwie osoby, w przypadku samotnego macierzyństwa,  wszystkie problemy dnia codziennego spoczywają na jednej osobie. Nie da się również ukryć, że obecność obojga rodziców jest bardzo ważna czynnikiem wpływającym na  prawidłowy rozwój dziecka.  Dziecko wychowujące się w rodzinie nie pełnej, ma do czynienia tylko jednym wzorcem osobowym.

W przypadku braku ojca mówimy o tzw. zespole braku ojca, który polega na zaburzeniach uspołecznienia dziecka, równowagi psychicznej, trudności w podporządkowaniu się normom. W przypadku braku matki u dziecka może rozwinąć się tzw. zespół braku matki, który polega na frustracji uczuciowej, zahamowaniu rozwoju uczuciowego, opóźnieniu dojrzewania psychicznego i psychoseksualnego. Nie jest to jednak regułą i wiele dzieci wychowanych w niepełnych rodzinach lepiej funkcjonuje w społeczeństwie, niż te wychowane przez obojga rodziców.

{loadposition under_article}
Wyświetleń: 1827

Napisz komentarz

Wpisz wynik działania: 3 + 2 =

0
...
Napisane przez Gość, październik 15, 2010
dokładnie, zgadzam się z powyższym komentarzem w 100% !!!
0
...
Napisane przez Gość, maj 19, 2010
Dlaczego ciągle i wszędzie mówi się o "braku wzorców" w przypadku samotnego macierzyństwa? Czy matka mieszka na pustyni? A dziadkowie, wujkowie, ciotki? Jeśli matka ma swoją rodzinę to dziecko ma mnóstwo wzorców do wyboru. Oceniając w ten sposób "samotne" macierzyństwo wszyscy, nie wiem czemu,, odnoszą się do idealnego wzorca rodziny gdy zarówno matka jak i ojciec chcą dziecka i są do tego przygotowani. Bez sensu w ten sposób piętnuje się i dołuje kobiety, które decydują się na dziecko mimo braku posiadania dojrzałego do ojcostwa partnera (przyczyny nie są tu istotne). A zaburzenia osobowości i trudności z podporządkowaniem się normom również dotyczą dzieci z tzw. pełnych rodzin. Kiedy my wreszcie pozbędziemy się idiotycznych stereotypów?!
{loadposition under_articleforum}
{loadposition under_articleforumfoto}

busy
 

Sklep internetowy dla mam i niemowląt

Sklep BabyMama.pl powstał w 2008 roku . Jako pierwszy na rynku  zaproponował kobietom w ciąży oraz młodym mamom innowacyjne produkty, które pozwalają z radością oczekiwać na narodziny maleństwa i bez obaw zająć się niemowlęciem po porodzie.

Artykuły podobne

Brzuchy do wynajęcia

Brzuchy do wynajęcia


W podwarszawskim Piasecznie nadzieja umiera ostatnia – to tu pary, mające  problem ze spłodzeniem ...

Młoda Mama w show-biznesie -  Anna Dereszowska

Młoda Mama w show-biznesie - Anna Dereszowska


Dziś w naszym cyklu „Młoda Mama w show biznesie”  - Anna ...

Mama rozśpiewana - wywiad Baby-Shower.pl z Magdą Steczkowską

Mama rozśpiewana - wywiad Baby-Shower.pl z Magdą Steczkowską


Magda Steczkowska – mama, artystka, niepoprawna optymistka. Tylko nam Magda zdradza swój przepis na  ...

Skąd się biorą dzieci?

Skąd się biorą dzieci?


Pytania stawiane przez małe dziecko są kłopotliwe dla wielu rodziców. Co powinno się odpowiedzieć, by ...

Najlepszy wiek na dziecko

Najlepszy wiek na dziecko


Dzisiaj nikogo nie dziwią ani 12-letnie, ani 45-letnie matki. Świat idzie do przodu, nasze poglądy też, ...

Młoda mama w show – biznesie – Natasza Urbańska

Młoda mama w show – biznesie – Natasza Urbańska


Natasza Urbańska dowodzi, że można z powodzeniem łączyć rolę matki, żony i ...

Samotna matka

Samotna matka


Rozstanie z partnerem oznacza zazwyczaj koniec jednych problemów, ale i początek kolejnych. ...

Jej bajka

Jej bajka


Zaskoczyła wszystkich swoim projektem dla najmłodszych. Autorka wielu hitów dla dorosłych, właśnie ...

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych, zgodnie z treścią art.23 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883), w celu umożliwienia przesyłania przez administratora danych materiałów marketingowych na podany przeze mnie adres e-mail.
      Porównaj NoweStół biały rozkładany + dąb sonoma Stół biały rozkładany + dąb son
    • mebleglamour.pl

Samotne macierzyństwo . Portal stworzony z myślą o Mamach. W prosty i przyjazny sposób prezentujemy informacje, które są pomocne nie tylko w czasie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Na naszej stronie Mamy mogą uzyskać odpowiedzi na interesujące pytania. Ciąża, dieta, kalendarz badań, rozwój ciąży, badania w ciąży, poród oraz narodziny dziecka to tematy, które nie mają dla nas tajemnic. Wierzymy, że sprawdzone i rzetelne informacje wzbogacą wiedzę każdej Mamy. Dowiedz się jakie badania w ciąży należy zrobić, aby odpowiednio o siebie zadbać. Zapraszamy!

Przeczytaj następny artykuł