Badanie echo serca płodu

Badanie echo serca płodu, Echo serca to badanie ultrasonograficzne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na budowę i funkcję serca oraz całego układu krążenia. Ocenę USG płodu można porównać z badaniem fizykalnym dziecka.

HomeCIĄŻABadaniaBadanie echo serca płodu

Badanie echo serca płodu

usgJest to badanie ultrasonograficzne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na budowę i funkcję serca oraz całego układu krążenia.

Ocenę USG płodu można porównać z badaniem fizykalnym dziecka. Płodu nie możemy dotknąć, ani posłuchać słuchawką. Za to oglądając wszystkie jego narządy, z sercem włącznie, oraz słuchając serca metodą dopplerowską, można zbadać  płód i ustalić diagnozę.

Badanie echokardiograficzne płodu jest długie, wymaga dużej wiedzy, doświadczenia oraz najwyższej klasy sprzętu ultrasonograficznego, z oprogramowaniem do badań prenatalnych i kardiologicznych. Badanie jest rejestrowane tak aby można było je powtórnie zanalizować.

Dzięki zastosowaniu nowych technik badania echokardiograficznego, można  ocenić serce z różnych, do tej pory niedostępnych, projekcji. Badanie dopplerowskie umożliwia ocenę funkcji poszczególnych części płodowego układu krążenia.

Po wykonaniu badania lekarz przeprowadza  rozmowę  z rodzicami.  Wyjaśnia dokładnie  istotę problemu i proponuje  wykonanie dodatkowych badań, np. oznaczenie kariotypu, czyli "mapy" chromosomów dziecka. Po uzyskaniu wszystkich wyników możliwa jest pełna diagnoza oraz leczenie.  W niektórych przypadkach ustalana jest z rodzicami  wizyta w ośrodku, który będzie zajmował się dzieckiem po urodzeniu.

 

Jak często występują wady serca?
Niebezpieczeństwo tego, że u noworodka będzie wada serca wynosi około 1 : 100, możliwe jest leczenie większości z nich, wyniki operacji są dobre.

Specjalistyczne badanie ECHO płodu powinno być wykonane przy podejrzeniu nieprawidłowości w badaniu położniczym lub stwierdzeniu aberracji chromosomowej płodu.

1. Jakie nieprawidłowości może wykryć badanie?

  • nieprawidłowy obraz serca
  • nieprawidłowy rytm serca
  • obrzęk płodu
  • wada innego narządu płodu
  • zwiększona przezierność karku (NT)
  • nieprawidłowe przepływy pępowinowe
  • nieprawidłowa objętość płynu owodniowego

 

 

{loadposition under_article}
Wyświetleń: 2295

Napisz komentarz

Wpisz wynik działania: 2 + 4 =

0
witam
Napisane przez Ewa, październik 15, 2009
jestem w 20 tygodniu ciąży i u mojego maluszka wykryto zaburzenia rytmu serca... bardzo się boje i chcialabym sie o tym dowiedziec czegos wiecej
{loadposition under_articleforum}
{loadposition under_articleforumfoto}

busy
 

Sklep internetowy dla mam i niemowląt

Sklep BabyMama.pl powstał w 2008 roku . Jako pierwszy na rynku  zaproponował kobietom w ciąży oraz młodym mamom innowacyjne produkty, które pozwalają z radością oczekiwać na narodziny maleństwa i bez obaw zająć się niemowlęciem po porodzie.

Artykuły podobne

Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży


Większość lekarzy ginekologów powtarza  swoim pacjentkom, że lepiej mieć niskie ciśnienie, niż ...

ECHO serca płodu

ECHO serca płodu


W ciągu ostatnich lat dokonał się ogromny postęp w dziedzinie diagnostyki ...

Co to jest test PAPP-A?

Co to jest test PAPP-A?


Test PAPP-A jest nieinwazyjnym badaniem które określa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń u ...

Inwazyjne i nieinwazyjne badania prenatalne

Inwazyjne i nieinwazyjne badania prenatalne


W społeczeństwie polskim niemal powszechne jest przekonanie, że kobiety powinny mieć prawo do ...

Co to test potrójny?

Co to test potrójny?


Test potrójny jest badaniem jeszcze bardziej wygodnym dla pacjentki niż test PAPP-A. Wymaga on jedynie ...

Badanie serca płodu

Badanie serca płodu


Jest to badanie ultrasonograficzne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na budowę i funkcję serca oraz ...

USG 4D 3D ciąży w pierwszym trymestrze

USG 4D 3D ciąży w pierwszym trymestrze


Przez wielu fachowców uważane za najważniejsze. W pierwszych tygodniach wykonywane dla potwierdzenia ...

Jakie badania należy wykonać w czasie ciąży?

Jakie badania należy wykonać w czasie ciąży?


Gdy spodziewasz się dziecka, musisz być pod wyjątkową opieką ...

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych, zgodnie z treścią art.23 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883), w celu umożliwienia przesyłania przez administratora danych materiałów marketingowych na podany przeze mnie adres e-mail.

Badanie echo serca płodu. Portal stworzony z myślą o Mamach. W prosty i przyjazny sposób prezentujemy informacje, które są pomocne nie tylko w czasie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Na naszej stronie Mamy mogą uzyskać odpowiedzi na interesujące pytania. Ciąża, dieta, kalendarz badań, rozwój ciąży, badania w ciąży, poród oraz narodziny dziecka to tematy, które nie mają dla nas tajemnic. Wierzymy, że sprawdzone i rzetelne informacje wzbogacą wiedzę każdej Mamy. Dowiedz się jakie badania w ciąży należy zrobić, aby odpowiednio o siebie zadbać. Zapraszamy!

Przeczytaj następny artykuł