Ile trwa ciąża?

Ile trwa ciąża?, Ciąża, powstaje w wyniku zapłodnienia, tj. połączenia komórki żeńskiej jajowej z komórką męską plemnikową (tzw. gamet), zazwyczaj w bańce jajowodu. Zapłodnione jajo wędruje do jamy macicy, gdzie ulega implantacji, czyli zagnieżdżeniu w docześnie zmienionej błonie śluzowej macicy.

HomeCIĄŻAPoradyIle trwa ciąża?

Ile trwa ciąża?

ciazaCiąża, powstaje w wyniku zapłodnienia, tj. połączenia komórki żeńskiej jajowej z komórką męską plemnikową (tzw. gamet), zazwyczaj w bańce jajowodu.

Zapłodnione jajo wędruje do jamy macicy, gdzie ulega implantacji, czyli zagnieżdżeniu w docześnie zmienionej błonie śluzowej macicy.

Czas trwania ciąży u kobiety wynosi przeciętnie 280 dni (40 tygodni, 10 miesięcy księżycowych), licząc od daty pierwszego dnia ostatniej prawidłowej miesiączki (cykl miesiączkowy) lub 266 dni, licząc od daty zapładniającego stosunku płciowego. Uważa się jednak, że 260-294 dni trwania ciąży jest prawidłowa (poród).

Od podanych okresów pojawiają się odchylenia in plus i in minus, dochodzące nawet do kilku tygodni. Najkrótszy czas trwania ciąży zakończonej urodzeniem dojrzałego płodu wynosi 229 dni od chwili poczęcia. Najdłuższy okres ciąży zakończonej urodzeniem żywego dziecka wynosi 323 dni od chwili poczęcia. Są to przypadki,które pojawiają się wyjątkowo rzadko.

Taka rozpiętość czasu trwania ciąży wynika z niemożności indywidualnego ustalenia początku ciąży. Początek ciąży  zależy od terminu jajeczkowania, zaplemnienia i zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki oraz indywidualnych różnic w rozwoju jaja płodowego.

Obejrzyj film - Czas trwania i rozwój ciąży

{loadposition under_article}
Wyświetleń: 1498

Napisz komentarz

Wpisz wynik działania: 1 * 3 =

{loadposition under_articleforum}
{loadposition under_articleforumfoto}

busy
 

Sklep internetowy dla mam i niemowląt

Sklep BabyMama.pl powstał w 2008 roku . Jako pierwszy na rynku  zaproponował kobietom w ciąży oraz młodym mamom innowacyjne produkty, które pozwalają z radością oczekiwać na narodziny maleństwa i bez obaw zająć się niemowlęciem po porodzie.

Artykuły podobne

Przeziębienie w ciąży

Przeziębienie w ciąży


Przeziębienie jest to wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. Do objawów należą ból gardła przy ...

O co martwią się kobiety w ciąży?

O co martwią się kobiety w ciąży?


Naturalna i podstawową obawą kobiet, które są w ciąży jest to czy urodzą zdrowe dziecko i jak będzie ...

Nadmierny wysiłek szkodzi ciążom z zapłodnienia in vitro

Nadmierny wysiłek szkodzi ciążom z zapłodnienia in vitro


Kobiety, które gimnastykują się przez 4 lub więcej godzin tygodniowo, zmniejszają swoje szanse na ...

Przesądy w ciąży

Przesądy w ciąży


Ciąża to okres wyjątkowy, nieco tajemniczy, dla niektórych wręcz magiczny. Nic więc dziwnego, że  ...

Co wziąć na porodówkę

Co wziąć na porodówkę


Co zabrać ze sobą na salę porodową? To pytanie spędza sen z powiek przyszłym mamom. Zwłaszcza, gdy do ...

Witamina D może zapobiegać infekcjom płodu

Witamina D może zapobiegać infekcjom płodu


Witamina D może chronić płód przed infekcjami, gdyż pobudza produkcję związku przeciwbakteryjnego w ...

Objawy ciąży

Objawy ciąży


Z chwilą zapłodnienia komórki jajowej i powstania nowego życia w organizmie kobiety zachodzą burzliwe ...

Czy krwawienie oznacza poronienie?

Czy krwawienie oznacza poronienie?


Chociaż nie każde krwawienie z pochwy w czasie ciąży oznacza poronienie, to jednak nigdy nie wolno go ...

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych, zgodnie z treścią art.23 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883), w celu umożliwienia przesyłania przez administratora danych materiałów marketingowych na podany przeze mnie adres e-mail.

Ile trwa ciąża?. Portal stworzony z myślą o Mamach. W prosty i przyjazny sposób prezentujemy informacje, które są pomocne nie tylko w czasie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Na naszej stronie Mamy mogą uzyskać odpowiedzi na interesujące pytania. Ciąża, dieta, kalendarz badań, rozwój ciąży, badania w ciąży, poród oraz narodziny dziecka to tematy, które nie mają dla nas tajemnic. Wierzymy, że sprawdzone i rzetelne informacje wzbogacą wiedzę każdej Mamy. Dowiedz się jakie badania w ciąży należy zrobić, aby odpowiednio o siebie zadbać. Zapraszamy!