Opryszczka zagraża dziecku

Opryszczka zagraża dziecku, Opryszczka ciężarnej kobiety może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu jej dziecka -mówili specjaliści podczas warszawskiej konferencji prasowej poświeconej leczeniu opryszczki u kobiet w ciąży.

HomeCIĄŻAPoradyOpryszczka zagraża dziecku

Opryszczka zagraża dziecku

Opryszczka ciężarnej kobiety może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu jej dziecka -mówili specjaliści podczas warszawskiej konferencji prasowej poświęconej leczeniu opryszczki u kobiet w ciąży.

Opryszczka (Herpes simplex) jest jedną z najczęstszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych, często przebiega przewlekle i z nawrotami - mówił prof. Sławomir Majewski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Infekcja przenosi się drogą kropelkową, przez dotyk lub kontakt seksualny. Objawia się występowaniem na skórze lub błonach śluzowych małych bolesnych pęcherzyków. Ich pojawienie się jest poprzedzone uczuciem pieczenia i swędzenia. W opryszczce typu I zmiany występują najczęściej w obrębie jamy ustnej, na wargach, na spojówkach i rogówce, a w opryszczce typu II w błonie śluzowej narządów płciowych.

Opryszczka, zwana też popularnie "zimnem", "febrą" czy "skwarką" nie jest tylko problemem kosmetycznym. Jeśli dziecko zostanie zakażone w łonie matki lub podczas porodu, może to mieć poważne następstwa - wirus atakuje wątrobę, płuca i układ nerwowy, błony śluzowe oczu. Szacuje się, że co roku choruje w Polsce około 130 dzieci. Co czwarta kobieta jest zakażona w czasie ciąży, a około 2 procent zakaża się właśnie podczas ciąży - mówiła dr hab. Teresa Jackowska z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Podczas ciąży może się uaktywnić utajony wirus opryszczki. Gdy wirus przedostanie się do krwi dziecka, może to mieć poważne następstwa - nawet doprowadzić do zgonu. Zakażenia wewnątrzmaciczne w pierwszych miesiącach ciąży grożą poronieniem lub nieprawidłowym rozwojem (na przykład małogłowie, wodogłowie, małoocze). W ostatnich trzech miesiącach zakażenie może prowadzić do przedwczesnego porodu. Najczęściej do zakażenia dochodzi jednak podczas porodu (85 procent przypadków).

{loadposition under_article}
Wyświetleń: 2676

Napisz komentarz

Wpisz wynik działania: 2 * 1 =

{loadposition under_articleforum}
{loadposition under_articleforumfoto}

busy
 

Sklep internetowy dla mam i niemowląt

Sklep BabyMama.pl powstał w 2008 roku . Jako pierwszy na rynku  zaproponował kobietom w ciąży oraz młodym mamom innowacyjne produkty, które pozwalają z radością oczekiwać na narodziny maleństwa i bez obaw zająć się niemowlęciem po porodzie.

Artykuły podobne

Psychologiczne aspekty ciąży

Psychologiczne aspekty ciąży


Kobiety doświadczają intensywnych emocji w czasie ciąży. Mężczyźni również, ale ich przeżycia ...

Waga w ciąży

Waga w ciąży


Podczas ciąży w naturalny sposób kobieta przybiera na wadze. Należy jednakże pamiętać, że przyrost ...

Zadbaj o zdrowie w ciąży

Zadbaj o zdrowie w ciąży


Ciąża to także okres wielu badań w trosce o stan zdrowia kobiety i jej ...

Przeziębienie w ciąży - jak leczyć?

Przeziębienie w ciąży - jak leczyć?


Ciąża jest czasem zwiększonej podatności na infekcje wirusowe i bakteryjne. Nie dziwi zatem, że ...

Jak przezwyciężyć dolegliwości pierwszego trymestru ciąży

Jak przezwyciężyć dolegliwości pierwszego trymestru ciąży


Jedne kobiety cieszą się ciążą i niemal nic im nie dolega, podczas gdy inne mają wiele ...

Sposób na przeziębienie w ciąży

Sposób na przeziębienie w ciąży


Gdy przyszłą mamę dopada przeziębienie, nie ma mowy o leczeniu farmakologicznym na własną rękę. To ...

Jakie są objawy ciąży?

Jakie są objawy ciąży?


Kobieta  nie od razu wie, że jest w ciąży. Często żyje w nieświadomości długie tygodnie, a w ...

Co wziąć na porodówkę

Co wziąć na porodówkę


Co zabrać ze sobą na salę porodową? To pytanie spędza sen z powiek przyszłym mamom. Zwłaszcza, gdy do ...

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych, zgodnie z treścią art.23 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883), w celu umożliwienia przesyłania przez administratora danych materiałów marketingowych na podany przeze mnie adres e-mail.

Opryszczka zagraża dziecku. Portal stworzony z myślą o Mamach. W prosty i przyjazny sposób prezentujemy informacje, które są pomocne nie tylko w czasie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Na naszej stronie Mamy mogą uzyskać odpowiedzi na interesujące pytania. Ciąża, dieta, kalendarz badań, rozwój ciąży, badania w ciąży, poród oraz narodziny dziecka to tematy, które nie mają dla nas tajemnic. Wierzymy, że sprawdzone i rzetelne informacje wzbogacą wiedzę każdej Mamy. Dowiedz się jakie badania w ciąży należy zrobić, aby odpowiednio o siebie zadbać. Zapraszamy!