Toksoplazmoza a ciąża

Toksoplazmoza a ciąża, Przyszłe mamy już na sam dźwięk słowa „toksoplazmoza” dostają gęsiej skórki. Lęk przed chorobą jest czymś zupełnie naturalnym.

HomeCIĄŻAPoradyToksoplazmoza a ciąża

Toksoplazmoza a ciąża

Przyszłe mamy już na sam dźwięk słowa „toksoplazmoza” dostają gęsiej skórki. Lęk przed chorobą jest czymś zupełnie naturalnym.

Tym bardziej, że toksoplazmoza jest groźna dla rozwijającego się życia. Nie warto jednak wpadać w panikę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że współczesne przyszłe mamy są objęte bardzo dobrą opieką diagnostyczną i medyczną w zakresie toksoplazmozy. Istnieją badania, które pozwalają szybko i pewnie zdiagnozować zakażenie i, jeśli istnieje taka potrzeba, wprowadzić szybkie i skuteczne leczenie.

Skąd się bierze
Toksoplazmozę, jedno z najpowszechniej występujących zakażeń pasożytniczych, wywołuje pierwotniak toxoplazma gondi. Ludzie zarażają się nią w wyniku spożycia surowego lub niedogotowanego mięsa, brudnych lub niedomytych warzy i owoców. Pasożyty zjedzone z pożywieniem dostają się do przewodu pokarmowego, tam rozwijają się w komórkach ściany jelita i następnie rozchodzą się po całym organizmie – do węzłów chłonnych, mięśni, mózgu, serca czy rdzenia kręgowego.

Bywa jednak i tak, że oocysty ( „jaja” pasożyta) wnikają do organizmu człowieka przez uszkodzoną skórę lub drogą spojówkową. Dobra wiadomość jest taka, że 99% osób zakażonych toksoplazmozą przechodzi ją bezobjawowo ( organizm potrzebuje wówczas około 1.  – 1,5. miesiąca, aby zwalczyć chorobę). Pozostały 1 % chorujących doświadcza objawów przypominających grypę.

Chora w ciąży
Zarażenie się toksoplazmozą w czasie ciąży jest bardzo niebezpieczne dla płodu. Zakażenie się w trakcie ciąży może powodować zapalenie łożyska i przedostanie się pasożyta do płodu. Co ważne  - ryzyko niebezpieczeństwa dostania się pasożyta do płodu jest tym większe, im bardziej zaawansowana ciąża i w pierwszym trymestrze ciąży prawdopodobieństwo przeniknięcia pasożyta do płodu wynosi 25%, w drugim – 50%, w trzecim – aż 65%. Jednak, co bardzo istotne, ryzyko negatywnego oddziaływania na zdrowie i życie płodu jest zupełnie odwrotne. Co to oznacza w praktyce? Że największe niebezpieczeństwo i największe ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu jest w sytuacji, gdy toksoplazmozą zarazi się ciężarna w 1. trymestrze. Bo chociaż, co zostało już podkreślone, ryzyko zapalenia łożyska i przedostania się pasożyta wynosi 25%, to  gdy pasożyt dostanie się do maleństwa, ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu to aż 75%. Negatywne oddziaływanie pasożyta na płód w 1. trymestrze ciąży zwykle wywołuje tak silne uszkodzenia płodu ( poważne wady rozwojowe czy uszkodzenia narządów wewnętrznych), że w większości przypadków dochodzi wówczas do samoistnego usunięcia płodu, czyli poronienia.

Jeżeli toksoplazmozą zarazi się ciężarna w 2. trymestrze ciąży i pasożyt przedostanie się do  płodu, wówczas istnieje bardzo duże ryzyko ( wynoszące blisko 50%) wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Toksoplazmoza wrodzona może spowodować m.in. wodogłowie, małogłowie, zwapnienie śródmózgowia, którego konsekwencją jest m.in. niedorozwój fizyczny i umysłowy dziecka) czy uszkodzenie gałki ocznej. Często bywa tak, że dostanie się pasożyta przez łożysko do płodu w 2. trymestrze ciąży wywołuje tzw. triadę Sabina i Pinkertona – jednoczesne występowania małogłowia lub wodogłowia, uszkodzenie gałki ocznej oraz zwapnienie śródmózgowia.

Jeżeli toksoplazmozą zarazi się ciężarna w 3. trymestrze, to pomimo tego, że ryzyko przedostania się pasożyta do płodu jest największe i wynosi aż 65%, to jednak prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych i uszkodzenia narządów wewnętrznych dziecka  jest najmniejsze – wynosi 5%. Zakażenie toksoplazmozą w 3. trymestrze niesie ryzyko wystąpienia niewielkiego powiększenia wątroby lub śledziony, zapalenie płuc, żółtaczkę, niedokrwistość, małopłytkowość, niewielkie zmiany w mózgu lub w gałce ocznej.

{loadposition under_article}
Wyświetleń: 1964

Napisz komentarz

Wpisz wynik działania: 3 * 3 =

{loadposition under_articleforum}
{loadposition under_articleforumfoto}

busy
 

Sklep internetowy dla mam i niemowląt

Sklep BabyMama.pl powstał w 2008 roku . Jako pierwszy na rynku  zaproponował kobietom w ciąży oraz młodym mamom innowacyjne produkty, które pozwalają z radością oczekiwać na narodziny maleństwa i bez obaw zająć się niemowlęciem po porodzie.

Artykuły podobne

Profilaktyka depresji okołoporodowej

Profilaktyka depresji okołoporodowej


Poporodową depresję można nie tylko leczyć, ale i jej zapobiegać - dowiedli uczeni z Anglii i Kanady, ...

Co zabrać do szpitala na poród?

Co zabrać do szpitala na poród?


Nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć. Może twój malec zechce zjawić się na świecie przed czasem? ...

Palenie w ciąży wpływa na agresję u dzieci

Palenie w ciąży wpływa na agresję u dzieci


Palenie w ciąży zwiększa ryzyko agresywnych zachowań u potomstwa - informuje pismo "Development and ...

Sińce pod oczami w ciąży

Sińce pod oczami w ciąży


Odkąd zaszłaś w ciążę, na Twojej twarzy pojawiły się sińce pod oczami? Martwisz się tym? Zupełnie ...

Ciąża, dziecko i alkohol

Ciąża, dziecko i alkohol


Jeśli w czasie ciąży wypijesz choćby kieliszek wina lub jedno piwo, twoje nienarodzone dziecko wypije  ...

Niepokojące objawy w ciąży

Niepokojące objawy w ciąży


Ciąża to czas zmian i w ciele, i w psychice kobiety. Niewiele z ciężarnych debiutujących w roli ...

Kobiety w ciąży mogą zapobiec alergii u swoich dzieci

Kobiety w ciąży mogą zapobiec alergii u swoich dzieci


Alergie zalicza się do chorób cywilizacyjnych XX/XXI wieku. Na dolegliwości alergiczne, w tym również ...

Czy jesteś gotowa na ciążę?

Czy jesteś gotowa na ciążę?


Gdy dojrzejesz do decyzji, by począć i urodzić dziecko, zadbaj o siebie, by zmaksymalizować szanse na ...

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych, zgodnie z treścią art.23 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883), w celu umożliwienia przesyłania przez administratora danych materiałów marketingowych na podany przeze mnie adres e-mail.

Toksoplazmoza a ciąża. Portal stworzony z myślą o Mamach. W prosty i przyjazny sposób prezentujemy informacje, które są pomocne nie tylko w czasie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Na naszej stronie Mamy mogą uzyskać odpowiedzi na interesujące pytania. Ciąża, dieta, kalendarz badań, rozwój ciąży, badania w ciąży, poród oraz narodziny dziecka to tematy, które nie mają dla nas tajemnic. Wierzymy, że sprawdzone i rzetelne informacje wzbogacą wiedzę każdej Mamy. Dowiedz się jakie badania w ciąży należy zrobić, aby odpowiednio o siebie zadbać. Zapraszamy!