Etapy porodu

Etapy porodu, Za początek porodu uważa się moment wystąpienia regularnych bolesnych skurczów macicy, którym towarzyszą zmiany zachodzące w szyjce macicy, głównie jej skrócenie i rozwarcie.

HomeCIĄŻAPoródEtapy porodu

Etapy porodu

porodZa początek porodu uważa się moment wystąpienia regularnych bolesnych skurczów macicy, którym towarzyszą zmiany zachodzące w szyjce macicy, głównie jej skrócenie i rozwarcie.

Pierwszy etap (okres) porodu
W typowym przebiegu poród u zaczyna się od delikatnych skurczów mięśni macicy. Pierwsze skurcze pojawiają się cykliczne i dość regularnie co około 10–30 minut i trwają ok. 40 sekund każdy. Czasami już na tym etapie dochodzi do przerwania błon płodowych i wypłynięcia przez szyjkę macicy płynu owodniowego, jednak często na tym etapie błony płodowe pozostają nienaruszone.

W trakcie tego etapu skurcze coraz bardziej się nasilają i stają się coraz częstsze, powodując coraz większy ból. Zazwyczaj, choć nie zawsze, pod koniec pierwszego etapu pojawiają się one co dwie minuty i trwają przez 70–90 sekund.

W trakcie skurczów, wydłużone w czasie ciąży mięśnie macicy zaczynają się kurczyć, zmniejszając jej rozmiary. Proces obkurczania macicy zaczyna się zwykle od jej szczytu i powoli rozszerza się ku dołowi. Po każdym skurczu mięśnie macicy ulegają częściowej relaksacji, ale za każdym razem stają się coraz krótsze. Powoduje to, że szyjka macicy coraz bardziej się rozszerza. Cykliczne skurcze trwają zwykle aż do momentu, gdy średnica otworu szyjki macicy osiągnie przynajmniej 10 cm.

W trakcie tego etapu porodu typowa matka zwykle przechodzi charakterystyczną serię zmian nastroju. Na początku zwykle jest bardzo podniecona. Później, gdy skurcze stają się silniejsze i bardziej bolesne, kobieta staje się skupiona i skoncentrowana. Pod sam koniec etapu większość matek przeżywa rodzaj kryzysu psychicznego objawiającego się silnym lękiem, że poród się nie uda, albo że one go nie wytrzymają. Objaw ten jest tylko dobrym sygnałem, że kończy się już pierwszy etap porodu.

Najprostszym sposobem przyspieszania pierwszego etapu, zazwyczaj najdłuższego w całym procesie porodowym, jest utrzymywanie kobiety w ruchu tak długo jak długo jest ona jeszcze w stanie chodzić. Ruch ten polega zwykle na spacerowaniu, ćwiczeniach rozciągających na piłce lekarskiej, trenowaniu oddechu potrzebnego przy drugim etapie porodu.

{loadposition under_article}
Wyświetleń: 2163

Napisz komentarz

Wpisz wynik działania: 1 + 1 =

{loadposition under_articleforum}
{loadposition under_articleforumfoto}

busy
 

Sklep internetowy dla mam i niemowląt

Sklep BabyMama.pl powstał w 2008 roku . Jako pierwszy na rynku  zaproponował kobietom w ciąży oraz młodym mamom innowacyjne produkty, które pozwalają z radością oczekiwać na narodziny maleństwa i bez obaw zająć się niemowlęciem po porodzie.

Artykuły podobne

Wskazania do cesarskiego cięcia

Wskazania do cesarskiego cięcia


Poród zakończony cesarskim cięciem odbywa się ze względów medycznych. Lekarz położnik podejmuje taką ...

Łagodzenie bólu podczas porodu

Łagodzenie bólu podczas porodu


Czy wytrzymam? Na pewno wiele razy zadałaś sobie to pytanie, starając się ocenić swoją wytrzymałość ...

Poród po terminie

Poród po terminie


Zaledwie 10% dzieci rodzi się w tzw. terminie. Tyle samo maluszków przychodzi na świat po wyznaczonym ...

Bolesny poród ma swoje dobre strony

Bolesny poród ma swoje dobre strony


Zdaniem doświadczonego brytyjskiego położnika ból odczuwany podczas porodu może dawać korzyści, ...

Poród w domu

Poród w domu


Ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. O argumentach za i przeciwko rodzeniu we ...

Skurcze przed porodem

Skurcze przed porodem


Wiele przyszłych mam obawia się bólu i dyskomfortu, który jest związany z pojawieniem się ...

Poród w domu? Dlaczego nie!

Poród w domu? Dlaczego nie!


Nowe standardy opieki okołoporodowej dają kobietom możliwość porodu w domu. Jednak aby ta forma stała ...

Pionowa pozycja skraca czas porodu

Pionowa pozycja skraca czas porodu


Kiedy rodząca kobieta leży, czas porodu może się wydłużyć - informują naukowcy australijscy. Ich ...

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych, zgodnie z treścią art.23 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883), w celu umożliwienia przesyłania przez administratora danych materiałów marketingowych na podany przeze mnie adres e-mail.

Etapy porodu. Portal stworzony z myślą o Mamach. W prosty i przyjazny sposób prezentujemy informacje, które są pomocne nie tylko w czasie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Na naszej stronie Mamy mogą uzyskać odpowiedzi na interesujące pytania. Ciąża, dieta, kalendarz badań, rozwój ciąży, badania w ciąży, poród oraz narodziny dziecka to tematy, które nie mają dla nas tajemnic. Wierzymy, że sprawdzone i rzetelne informacje wzbogacą wiedzę każdej Mamy. Dowiedz się jakie badania w ciąży należy zrobić, aby odpowiednio o siebie zadbać. Zapraszamy!

Przeczytaj następny artykuł