Tokofobia- paniczny strach przed porodem

Tokofobia- paniczny strach przed porodem, Tokofobia to nie jest zwykły lęk przed porodem. To strach paraliżujący i całkowicie dezorganizujący życie kobiety. Nasila się zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, gdy do rozwiązania pozostaje naprawdę niewiele czasu.

HomeCIĄŻAPoródTokofobia- paniczny strach przed porodem

Tokofobia- paniczny strach przed porodem

Tokofobia to nie jest zwykły lęk przed porodem. To strach paraliżujący i całkowicie dezorganizujący życie kobiety. Nasila się zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, gdy do rozwiązania pozostaje naprawdę niewiele czasu. Bywa jednak i tak, że paniczny lęk przed porodem na tyle skutecznie blokuje kobietę, że ta nigdy nie zachodzi  w ciążę i  nigdy nie zostaje matką. Czym tak naprawdę jest tokofobia? Jakie są jej symptomy? I jak z nią walczyć?

Tokofobia
Zjawisko istnieje od wieków, ale wciąż nie zostało odpowiednio zbadane i zdiagnozowane. Wiadomo, że tokofobia, tak jak i inne fobie, jest zachowaniem patologicznym i wymaga leczenia. To silne zaburzenie lękowe, które może powodować bezustanne odsuwanie ciąży w czasie, a nawet całkowitą rezygnację z macierzyństwa. Specjaliści, próbując znaleźć odpowiedź na pytania o przyczyny tokofobii, wskazują na kilka jej rodzajów: pierwotną (dotyka kobiet, które nigdy nie były w ciąży) i wtórną (będącą efektem np. trudnego porodu, poronienia, narodzinach martwego dziecka czy depresji poporodowej).

Objawy tokofobii
Lęk przed porodem jest stanem zupełnie normalnym dopóty, dopóki potrafimy tym strachem zapanować. Zwykle bowiem boimy się tego, co nieznane, co wiąże się z bólem, co jest związane z pewną nieprzewidywalnością- a takim właśnie procesem jest poród. Jeśli jednak lęk jest dezorganizujący, gdy na samą myśl o porodzie przyszła mama wpada w panikę, gdy pojawiają się negatywne myśli i przeświadczenia o śmierci własnej lub śmierci dziecka w czasie trwania porodu, wówczas możemy mieć pewność, że kobieta cierpi z powodu tokofobii i że potrzebuje pomocy.

Jak pomóc
Paniczny lęk przed ciążą i porodem może zdezorganizować życie- to pewne. Panie, które dosięgła tokofobia, potrzebują pomocy. Wsparcie partnera to pierwszy, bardzo ważny, czasem zupełnie wystarczający krok. Nieoceniona jest także pomoc ginekologa. Okazuje się bowiem, że im większa jest świadomość kobiety dotycząca przebiegu ciąży, tym mniejszy jest jej lęk. W kontrolowaniu przebiegu ciąży i wyjaśnianiu związanych z nią obaw i lęków nieoceniona jest także pomoc psychologa.

{loadposition under_article}
Wyświetleń: 1787

Napisz komentarz

Wpisz wynik działania: 3 * 1 =

0
...
Napisane przez Gość, wrzesień 03, 2012
Dla kobiet ktore az tak panicznie boja sie porodu naturalnego najlepszym wyjsciem jest cesarka. Sama mam zamiar z tego skorzystac obojetnie czy komus bedzie sie to podobalo czy nie. To moje cialo , moja psychika i moj wybor.
Sa kobiety ktore nadaja sie do tego zeby rodzic naturalnie ( i te podziwiam) i takie ktore sie do tego nie nadaja (np ja).
A wiadomo ze kazda kobieta marzy o pieknym zdrowym dzieciątku smilies/smiley.gif

Pozdrawiam cieplo wszytskie przyszle i obecne MAMY smilies/smiley.gif
{loadposition under_articleforum}
{loadposition under_articleforumfoto}

busy
 

Sklep internetowy dla mam i niemowląt

Sklep BabyMama.pl powstał w 2008 roku . Jako pierwszy na rynku  zaproponował kobietom w ciąży oraz młodym mamom innowacyjne produkty, które pozwalają z radością oczekiwać na narodziny maleństwa i bez obaw zająć się niemowlęciem po porodzie.

Artykuły podobne

Poród w domu? Dlaczego nie!

Poród w domu? Dlaczego nie!


Nowe standardy opieki okołoporodowej dają kobietom możliwość porodu w domu. Jednak aby ta forma stała ...

Znieczulenie miejscowe lepsze od ogólnego podczas cesarskiego cięcia

Znieczulenie miejscowe lepsze od ogólnego podczas cesarskiego cięcia


Znieczulenie ogólne podczas cesarskiego cięcia zwiększa ryzyko konieczności intubacji (natlenienia) ...

Poród w wodzie

Poród w wodzie


W dzisiejszych czasach obserwujemy coraz częściej powrót do porodów „naturalnych”. Pod pojęciem tym ...

Poród lotosowy

Poród lotosowy


Lotos w niektórych kulturach uznawany jest za roślinę święta. Postrzegany jest on jako symbol życia, ...

Połóg - okres poporodowy

Połóg - okres poporodowy


Aby ciało i umysł świeżo upieczonej mamy wróciły do formy, potrzebują około 6. – 8. tygodni.  I to ...

Jak obliczyć termin porodu?

Jak obliczyć termin porodu?


Przybliżony termin porodu możemy obliczyć samodzielnie.  Pamiętajmy jednak, że w  wyliczonym terminie ...

Czy poród bez nacięcia jest możliwy?

Czy poród bez nacięcia jest możliwy?


Nacięcie krocza jest konieczne podczas porodu, gdy główka dziecka naciska mocno na miejsce między ...

Wskazania do cesarskiego cięcia

Wskazania do cesarskiego cięcia


Poród zakończony cesarskim cięciem odbywa się ze względów medycznych. Lekarz położnik podejmuje taką ...

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych, zgodnie z treścią art.23 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883), w celu umożliwienia przesyłania przez administratora danych materiałów marketingowych na podany przeze mnie adres e-mail.

Tokofobia- paniczny strach przed porodem. Portal stworzony z myślą o Mamach. W prosty i przyjazny sposób prezentujemy informacje, które są pomocne nie tylko w czasie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Na naszej stronie Mamy mogą uzyskać odpowiedzi na interesujące pytania. Ciąża, dieta, kalendarz badań, rozwój ciąży, badania w ciąży, poród oraz narodziny dziecka to tematy, które nie mają dla nas tajemnic. Wierzymy, że sprawdzone i rzetelne informacje wzbogacą wiedzę każdej Mamy. Dowiedz się jakie badania w ciąży należy zrobić, aby odpowiednio o siebie zadbać. Zapraszamy!

Przeczytaj następny artykuł