Dziewiąty miesiąc ciąży

Dziewiąty miesiąc ciąży, Do porodu zostało już tylko kilka tygodni, dni lub nawet godzin... Niebawem ujrzysz swoje wyczekiwane maleństwo.

HomeCIĄŻARozwój ciążyDziewiąty miesiąc ciąży

Dziewiąty miesiąc ciąży

Do porodu zostało już tylko kilka tygodni, dni lub nawet godzin... , bo poród już może odbyć się w każdej chwili. Niebawem ujrzysz swoje wyczekiwane maleństwo.

Jak rozwija się maluszek?
Okres życia wewnątrzłonowego był czasem niezwykle dynamicznego rozwoju, uczenia się, zapamiętywania, a także uzyskania szczególnej więzi z matką. Dziecko osiąga pełna dojrzałość do życia pozamacicznego. Płuca są w pełni przygotowane do oddychania. Maź płodowa zaczyna zanikać. Włosy na głowie staja się grube i dłuższe. Zaznaczają się gruczoły piersiowe. W 40 tygodniu dziecko ma około 52 cm długości i waży około 3200 g.

Dziecko czuje, że zbliża się poród, więc układa się główką do dołu. Zachowuje się spokojniej, ponieważ brakuje mu miejsca. Mierzy ok. 50 cm (czasami nawet ponad 55cm) i waży ok. 3 kg (choć zdarzają się dzieci o wadze dobrze ponad 4 kg). Jest całkowicie ukształtowaną osobą, której płeć jest zdeterminowana nie tylko genetycznie ale także psychicznie.

Jak się czuje mama?
Macica, która osiągnęła już pojemność 5 litrów ma swoje dno 20cm nad pępkiem. Jest to przyczyną stałego ucisku na narządy wewnętrzne - stąd duszności czy zgaga. Szyjka macicy pod wpływem główki dziecka (lub jego pośladków) i hormonów zmienia swój wygląd (skraca się) i konsystencję (rozpulchnia się). Przyczynia się to zwykle do obserwowanego przez kobietę obniżenia się brzucha. To z kolei może być przyczyną obrzęków nóg. Poród to duży wysiłek dla kobiecego organizmu, dlatego te ostatnie chwile ciąży staraj się poświęcić raczej na odpoczynek i relaks. W dziewiątym miesiącu ciąży poznasz cały wachlarz kobiecych emocji. Możesz teraz doświadczać zmian nastrojów podobnych do tych z początku ciąży. Twoja psychika reaguje bowiem odpowiednio do rangi wydarzenia, jakie wkrótce nastąpi - urodzisz dziecko, rozpoczniesz nowy rozdział życia.

{loadposition under_article}
Wyświetleń: 2467

Napisz komentarz

Wpisz wynik działania: 2 * 1 =

0
...
Napisane przez Gość, maj 25, 2012
Wyskoczył mi hemoroidek, czy podczas porodu nie bedzie bardziej bolało - chodzi o dodatkowy ból okolic odbytu. Można rodzić naturalnie przy heoroidach ?? Boje sie, a termin tuż tuz, bo jestem w 37 tyg.
0
...
Napisane przez Gość, październik 06, 2011
Mam termin już za 2 tyg, Czasem tez mam wrażenie,że za chwile umrę ;-)
Ale już się nie mogę doczekać smilies/cheesy.gif Jeszcze troszeczkę :-)
0
...
Napisane przez Gość, wrzesień 12, 2010
Urodziłam chłopczyka. Informacje mi się przydały smilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gif
btw i love you baby
{loadposition under_articleforum}
{loadposition under_articleforumfoto}

busy
 

Sklep internetowy dla mam i niemowląt

Sklep BabyMama.pl powstał w 2008 roku . Jako pierwszy na rynku  zaproponował kobietom w ciąży oraz młodym mamom innowacyjne produkty, które pozwalają z radością oczekiwać na narodziny maleństwa i bez obaw zająć się niemowlęciem po porodzie.

Artykuły podobne

Szósty miesiąc ciąży

Szósty miesiąc ciąży


Drugi trymestr ciąży zbliża się ku końcowi, więc zdążyłaś oswoić się z myślą, że niedługo ...

Drugi miesiąc ciąży

Drugi miesiąc ciąży


Drugi miesiąc ciąży zaczyna się pięć tygodni po ostatniej miesiączce. Jest to moment, w którym ...

Ósmy miesiąc ciąży

Ósmy miesiąc ciąży


Odczuwasz różne dolegliwości wynikające z tego, że nosisz już sporego malucha. Pocieszenie przynosi ...

Piąty miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży


W piątym miesiącu ciąży następują bardzo duże zmiany zarówno u dziecka, jak i u ...

Czwarty miesiąc ciąży

Czwarty miesiąc ciąży


Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna drugi jej trymestr. Większość kobiet nareszcie oddycha z ulgą. ...

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych, zgodnie z treścią art.23 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883), w celu umożliwienia przesyłania przez administratora danych materiałów marketingowych na podany przeze mnie adres e-mail.

Dziewiąty miesiąc ciąży. Portal stworzony z myślą o Mamach. W prosty i przyjazny sposób prezentujemy informacje, które są pomocne nie tylko w czasie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Na naszej stronie Mamy mogą uzyskać odpowiedzi na interesujące pytania. Ciąża, dieta, kalendarz badań, rozwój ciąży, badania w ciąży, poród oraz narodziny dziecka to tematy, które nie mają dla nas tajemnic. Wierzymy, że sprawdzone i rzetelne informacje wzbogacą wiedzę każdej Mamy. Dowiedz się jakie badania w ciąży należy zrobić, aby odpowiednio o siebie zadbać. Zapraszamy!

Przeczytaj następny artykuł