Piąty miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży, W piątym miesiącu ciąży następują bardzo duże zmiany zarówno u dziecka, jak i u mamy.Wszystko o badaniach i rozwoju płodu w piątym miesiącu ciąży

HomeCIĄŻARozwój ciążyPiąty miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży

W piątym miesiącu ciąży następują bardzo duże zmiany zarówno u dziecka, jak i u mamy.

Jak rozwija się dzidziuś?
Dziecko osiąga w tym miesiącu 30 cm wzrostu i 40 dkg wagi. Głowa maluszka stanowi 1/3 wielkości całego ciała. Rosną mu włosy, brwi i rzęsy oraz paznokcie. Tony bicia jego serca można wysłuchać już uchem, bez słuchawki lekarskiej. Dziecko czasem śpi głęboko, drzemie, czasem czuwa spokojne lub też jest bardzo ruchliwe, np. przeciąga się, obraca, kopie, ma czkawkę. Jego ruchliwość zależy od odziedziczonego temperamentu oraz trybu życia matki, np. zwykle rozpoczyna harce, gdy matka odpoczywa, a ogranicza ruchy, gdy matka jest aktywna. Dzidziuś jest sprawniejszy, potrafi łączyć dłonie i ssać kciuka. Jest bardzo ciekawy, dotyka siebie, ścian macicy, pępowiny czy łożyska.

W 17. tygodniu życia płodowego gruczoły łojowe znajdujące się w skórze dziecka wytwarzają żółtawobiałą, tłustą substancję, zwaną mazią płodową, która chroni naskórek przed nadmiernym nasiąkaniem płynem owodniowym. Ta ochronna „maseczka” pokrywa skórę malca przez resztę życia w łonie mamy, aż do porodu, a czasami dziecko się z nią rodzi, zwłaszcza gdy jest wcześniakiem.

Pęcherz moczowy zaczyna się kształtować, nerki rozpoczynają produkcję moczu i dziecko może zrobić siusiu. Powstaje też otwór odbytowy. Dziecko potrafi już reagować na zmianę temperatury otoczenia. Reaguje również na dźwięki. Na początku na silne, ale potem usłyszy nawet szept.  W tym okresie można uspokajać dziecko przemawiając do niego czule, posyłając mu serdeczne myśli, słuchając muzyki lub śpiewając coś miłego, czytając to, co wprawia matkę w dobry nastrój.

{loadposition under_article}
Wyświetleń: 3654

Napisz komentarz

Wpisz wynik działania: 1 * 1 =

{loadposition under_articleforum}
{loadposition under_articleforumfoto}

busy
 

Sklep internetowy dla mam i niemowląt

Sklep BabyMama.pl powstał w 2008 roku . Jako pierwszy na rynku  zaproponował kobietom w ciąży oraz młodym mamom innowacyjne produkty, które pozwalają z radością oczekiwać na narodziny maleństwa i bez obaw zająć się niemowlęciem po porodzie.

Artykuły podobne

Pierwszy miesiąc ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży


W ten sposób powstało nowe życie... Rozpoczyna się piękny okres dla kobiety. Okres oczekiwań i ...

Niecodzienne zdjęcia płodu

Niecodzienne zdjęcia płodu


Zdjęcia, o których mowa, to nie tylko świetna pamiątka z okresu ciąży i życia płodowego dziecka, ale ...

Dziewiąty miesiąc ciąży

Dziewiąty miesiąc ciąży


Do porodu zostało już tylko kilka tygodni, dni lub nawet godzin... , bo poród już może odbyć się w ...

Czwarty miesiąc ciąży

Czwarty miesiąc ciąży


Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna drugi jej trymestr. Większość kobiet nareszcie oddycha z ulgą. ...

Trzeci miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży


To już ostatnie tygodnie złego samopoczucia. Już niedługo usłyszysz bicie serca swojego dziecka i ...

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych, zgodnie z treścią art.23 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883), w celu umożliwienia przesyłania przez administratora danych materiałów marketingowych na podany przeze mnie adres e-mail.
chorwacja
Dojazd własny, konkurencyjne ceny. Urlop w Chorwacji.
podrozuj.net

Piąty miesiąc ciąży. Portal stworzony z myślą o Mamach. W prosty i przyjazny sposób prezentujemy informacje, które są pomocne nie tylko w czasie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Na naszej stronie Mamy mogą uzyskać odpowiedzi na interesujące pytania. Ciąża, dieta, kalendarz badań, rozwój ciąży, badania w ciąży, poród oraz narodziny dziecka to tematy, które nie mają dla nas tajemnic. Wierzymy, że sprawdzone i rzetelne informacje wzbogacą wiedzę każdej Mamy. Dowiedz się jakie badania w ciąży należy zrobić, aby odpowiednio o siebie zadbać. Zapraszamy!

Przeczytaj następny artykuł