Niemowlęce zdolności językowe

Niemowlęce zdolności językowe, Dzieci zaczynają życie wiedząc o języku znacznie więcej niż przeciętny śmiertelnik mógłby sobie wyobrazić. Maluchy wiedzą wiele istotnych rzeczy dosłownie od chwili narodzin. Noworodki i małe niemowlęta potrafią rozróżniać pojedyncze dźwięki, nie tylko we własnym języku, ale we wszystkich językach świata. Wraz z wiekiem tracą te wspaniałe umiejętności słuchowe.

HomeNIEMOWLĘRozwójNiemowlęce zdolności językowe

Niemowlęce zdolności językowe

babyface

Dzieci zaczynają życie wiedząc o języku znacznie więcej niż przeciętny śmiertelnik mógłby sobie wyobrazić. Maluchy wiedzą wiele istotnych rzeczy dosłownie od chwili narodzin.

Noworodki i małe niemowlęta potrafią rozróżniać pojedyncze dźwięki, nie tylko we własnym języku, ale we wszystkich językach świata. Wraz z wiekiem tracą te wspaniałe umiejętności słuchowe. Zanim skończą pierwszy rok życia przestają być tak wrażliwe na dźwięki obcych języków, za to stają się mistrzami w rozróżnianiu i kategoryzowaniu dźwięków języka ojczystego.

Noworodki preferują głosy o wysokim tonie. Matki i ojcowie instynktownie przemawiają do nich takim tonem, gdy rozmawiają z nimi pierwszy raz po porodzie. Taki sposób mówienia wydaje się być powszechny we wszystkich kulturach świata niezależnie od narodowości rodziców i języka, jakim się posługują.

Naukowcy stwierdzili, że nowo narodzone dzieci wolą głos matki od głosów innych kobiet. Podobne preferencje dotyczące głosu ojca pojawiają się u noworodków po mniej więcej tygodniu. Wtedy 80% dzieci wybiera głos taty, zamiast głosu innych mężczyzn.

Eksperymenty wykazują, że pięciomiesięczne niemowlęta posiadają zdolność do czytania z ruchów ust. Potrafią dopasować obserwowaną twarz do słyszanego dźwięku, aaa lub iii, patrząc na twarz z szeroko otwartymi ustami, gdy słyszą aaa, a na twarz z rozciągniętymi wargami, gdy słyszą iii.

{loadposition under_article}
Wyświetleń: 1527

Napisz komentarz

Wpisz wynik działania: 5 + 1 =

{loadposition under_articleforum}
{loadposition under_articleforumfoto}

busy
 

Sklep internetowy dla mam i niemowląt

Sklep BabyMama.pl powstał w 2008 roku . Jako pierwszy na rynku  zaproponował kobietom w ciąży oraz młodym mamom innowacyjne produkty, które pozwalają z radością oczekiwać na narodziny maleństwa i bez obaw zająć się niemowlęciem po porodzie.

Artykuły podobne

Jak rozwijać mowę dziecka?

Jak rozwijać mowę dziecka?


Mowa dziecka kształtuje się w ciągu pierwszych 3 lat jego życia. Co robić, aby rozwój językowy Twojej ...

Spanie z dzieckiem

Spanie z dzieckiem


Dla większości maluchów spanie w jednym łóżku z mamą i tatą to ogromna przyjemność, która daje im ...

Zabawki kształtują osobowość dziecka

Zabawki kształtują osobowość dziecka


My – rodzice nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele elementów codzienności wpływa na ...

Rozwój ruchowy dziecka

Rozwój ruchowy dziecka


Przez pierwszych kilkanaście miesięcy w życiu dziecka dokonuje się prawdziwa rewolucja rozwojowa. Czym ...

Wpływ muzyki na rozwój dzieci

Wpływ muzyki na rozwój dzieci


Nikt już dzisiaj nie kwestionuje, że muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspokaja, poprawia nastrój ...

Co warto wiedzieć o zaburzeniach integracji sensorycznej u dzieci?

Co warto wiedzieć o zaburzeniach integracji sensorycznej u dzieci?


Dla wielu rodziców największym marzeniem jest to, by ich dziecko zdrowo rosło i prawidłowo się ...

Jestem mamą i co teraz?

Jestem mamą i co teraz?


Właśnie zostałaś mamą i w Twoim życiu pojawił się ktoś wyjątkowy. Niezwykłej radości może ...

Kiedy moje dziecko zacznie mówić?

Kiedy moje dziecko zacznie mówić?


Większość zdrowych dzieci wydaje pierwsze dźwięki – głośny płacz – już w ciągu kilku minut po ...

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych, zgodnie z treścią art.23 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883), w celu umożliwienia przesyłania przez administratora danych materiałów marketingowych na podany przeze mnie adres e-mail.

Niemowlęce zdolności językowe. Portal stworzony z myślą o Mamach. W prosty i przyjazny sposób prezentujemy informacje, które są pomocne nie tylko w czasie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Na naszej stronie Mamy mogą uzyskać odpowiedzi na interesujące pytania. Ciąża, dieta, kalendarz badań, rozwój ciąży, badania w ciąży, poród oraz narodziny dziecka to tematy, które nie mają dla nas tajemnic. Wierzymy, że sprawdzone i rzetelne informacje wzbogacą wiedzę każdej Mamy. Dowiedz się jakie badania w ciąży należy zrobić, aby odpowiednio o siebie zadbać. Zapraszamy!

Przeczytaj następny artykuł