Co to jest prolaktyna?

Co to jest prolaktyna?, Hormony żądzą naszym ciałem. To właśnie przez nie często wpadamy w gniew, depresję, czy złość. Zwłaszcza przed miesiączką wiele z nas boryka się z burzą tych oto niewidzialnych sprawców całego zamieszania.

HomePiękna mamaWellnessCo to jest prolaktyna?

Co to jest prolaktyna?

prolaktynaHormony żądzą naszym ciałem. To właśnie przez nie często wpadamy w gniew, depresję, czy złość.

Zwłaszcza przed miesiączką wiele z nas boryka się z burzą tych oto niewidzialnych sprawców całego zamieszania. Prolaktyna to jeden z hormonów, któremu warto poświęcić kilka słów. Jest ona wydziela przez przysadkę mózgową, a dokładnie przez gruczoł wewnątrzczaszkowy, który jest produktorem bardzo wielu innych hormonów. Wydzielana jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Pobudza wzrost gruczołów sutkowych podczas ciąży i wywołuje laktację. Działa także na gonady, komórki limfoidalne i wątrobę - narządy te mają swoiste receptory. U kobiet karmiących piersią prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH), blokując owulację i menstruację, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie. Prawidłowe stężenie tego hormonu w organizmie kobiecym powinno wynosić w granicach 17 a 8,2 ng/ml, oczywiście nie licząc ciężarnych i karmiących.

Karmienie piersią wywołuje wydzielanie większej ilości prolaktyny z przysadki mózgowej i w czasie karmienia stężenie prolaktyny we krwi dosyć szybko rośnie, a po karmieniu stopniowo opada. Jeżeli czas pojedynczego karmienia jest dostatecznie długi oraz jeżeli ilość karmień w ciągu doby jest odpowiednio duża, stężenie prolaktyny we krwi kobiety utrzymuje się na poziomie, który uniemożliwia owulację. Oznacza to, że kobieta, która karmi chroniona jest przed kolejną ciążą w zależności od tego, ile czasu trwa jedno karmienie oraz od tego. Im częściej i dłużej się karmi, tym szansa na zajście w ciążę jest mniejsza.

{loadposition under_article}
Wyświetleń: 1674

Napisz komentarz

Wpisz wynik działania: 1 * 1 =

{loadposition under_articleforum}
{loadposition under_articleforumfoto}

busy
 

Sklep internetowy dla mam i niemowląt

Sklep BabyMama.pl powstał w 2008 roku . Jako pierwszy na rynku  zaproponował kobietom w ciąży oraz młodym mamom innowacyjne produkty, które pozwalają z radością oczekiwać na narodziny maleństwa i bez obaw zająć się niemowlęciem po porodzie.

Artykuły podobne

Kwadraciki Granex

Kwadraciki Granex


Kwadraciki Granex to propozycja dla osób, które szukają jak najzdrowszej wersji słodkich ...

Herbata Roasted Rice Green IRVING

Herbata Roasted Rice Green IRVING


Herbata Roasted Rice Green IRVING zdobyła statuetkę "SUPERPRODUKT Świata Kobiety 2010” i została uznana ...

Dlaczego warto pić sok z jabłek?

Dlaczego warto pić sok z jabłek?


Nie ma chyba na świecie osoby, która nie lubiłaby jabłek. Pomimo prawie jednakowego wyglądu jest ich ...

Dieta piękności

Dieta piękności


Każda z nas chce wyglądać pięknie i młodo przez całe życie i każda od czasu do czasu zadaje sobie ...

Konsultacje z dietetykiem krok po kroku

Konsultacje z dietetykiem krok po kroku


Sposób, w jaki się odżywiamy ma bardzo silny wpływ zarówno na nasz wygląd, jak i ...

Jak być szczęśliwą?

Jak być szczęśliwą?


Bądź Mamą, pracownikiem, panią domu i … bądź szczęśliwa! Kobiety bardzo często obawiają się ...

ABC Wellness

ABC Wellness


ABC Wellness jest pewnego rodzaju przewodnikiem po najważniejszych pojęciach związanych z ...

Śniadaniowe chwyty na małego niejadka

Śniadaniowe chwyty na małego niejadka


Rodzice niejadków doskonale wiedzą, jak trudne bywa przekonanie malca do zjedzenia zdrowego i pożywnego ...

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych, zgodnie z treścią art.23 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883), w celu umożliwienia przesyłania przez administratora danych materiałów marketingowych na podany przeze mnie adres e-mail.

Co to jest prolaktyna?. Portal stworzony z myślą o Mamach. W prosty i przyjazny sposób prezentujemy informacje, które są pomocne nie tylko w czasie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Na naszej stronie Mamy mogą uzyskać odpowiedzi na interesujące pytania. Ciąża, dieta, kalendarz badań, rozwój ciąży, badania w ciąży, poród oraz narodziny dziecka to tematy, które nie mają dla nas tajemnic. Wierzymy, że sprawdzone i rzetelne informacje wzbogacą wiedzę każdej Mamy. Dowiedz się jakie badania w ciąży należy zrobić, aby odpowiednio o siebie zadbać. Zapraszamy!

Przeczytaj następny artykuł